Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

1000 zł na rzecz wierzyciela za każdy dzień zwłoki!

Patryk Zbroja07 lutego 2018Komentarze (0)

Brzmi srogo? 🙂

Oczywiście, nie chodzi o wysokość odsetek za opóźnienie, których ustawowa wysokość wynosi aktualnie 7 % i to w skali rocznej (a maksymalna ich granica to 14 %).

1000 zł za dzień zwłoki to spora suma, ale rygor jej orzeczenia został określony w zupełnie innej sytuacji.

Pamiętasz zapewne głośną sprawę dotyczącą ochrony dóbr osobistych gminy, która pozwała znane stowarzyszenie żeglarskie.

Pisałem o tym całkiem niedawno tutaj:

Sprawa Gminy Kamień Pomorski p-ko Polskiemu Stowarzyszeniu Klasy Optimist – czyli naruszenie dóbr osobistych osoby prawnej

Jesteśmy aktualnie na etapie wykonawczym, czyli po uprawomocnieniu się korzystnego dla gminy wyroku.

Zasądzona kwota zadośćuczynienia (50.000 zł) wraz z odsetkami za opóźnienie i dodatkowymi kosztami została już ściągnięta w drodze egzekucji.

Jednak do dnia dzisiejszego pomimo uprawomocnienia się wyroku, stowarzyszenie nadal nie przeprosiło władz gminy oraz nie opublikowało przeprosin we wskazanych w treści orzeczenia mediach elektronicznych.

Kilka zdań gorącego komentarza w tej sprawie możecie znaleźć tutaj:

Wyrok jest, przeprosin dla gminy Kamień Pomorski wciąż nie ma

Aktualnie i w dużym skrócie, uwzględniając złożony przez gminę wniosek, Sąd wyznaczył dłużnikowi (Stowarzyszeniu) ostateczny 7-dniowy termin (licząc od daty uprawomocnienia się postanowienia) do złożenia oświadczenia zawierającego przeprosiny oraz do opublikowania go na stronie internetowej dłużnika oraz jego profilu na znanym portalu społecznościowym

Konsekwencją braku zastosowania się do tego obowiązku będzie zapłaty na rzecz gminy kwoty… 1 000 zł za każdy dzień zwłoki w wykonaniu tych czynności.

Orzeczona kwota ma przede wszystkim na celu przymusić dłużnika do wykonania prawomocnego wyroku, tj. przedstawienia przeprosin, a więc czynności które nie mogą być zastąpione przez  działanie osoby trzeciej, czy w inny sposób wyegzekwowane (np. przez komornika).

Naturalnie, kwota musi być na tyle poważna, aby dawała pewność realizacji wyroku.

Dłużnik nie będzie musiał jej płacić, jeżeli przeprosiny niezwłocznie prześle i opublikuje.

Taki jest cel omawianego rozwiązania.

Mam jednak nadzieję, że zachowanie dłużnika będzie już racjonalne i nie będzie generowało dodatkowych kosztów 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (91) 488 44 22e-mail: kancelaria@zbrojaadwokaci.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja z siedzibą w Szczecinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@zbrojaadwokaci.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: