Zakończyło się prawomocnie postępowanie sądowe związane z naruszeniem dóbr osobistych osoby prawnej, tj. Gminy Kamień Pomorski przez zarząd Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist (PSKO).
Pierwszą, „gorącą” medialną relację możesz znaleźć TUTAJ.
Z uwagi jednak na sporo kierowanych do mnie pytań i próśb o szczegółowy komentarz, chciałem podzielić się z Tobą najważniejszymi informacjami z tej sprawy.
I tak, wyrokiem z dnia 5.10.2017 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu złożonych apelacji, co do zasady utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 8.12.2016 r., obniżając jedynie wysokość przyznanego Gminie zadośćuczynienia do wkwoty 50.000 zł.
Wcześniej Sąd Okręgowy uznał co prawda, że zadośćuczynienie powinno wynosić 100.000 zł. Sprawa naruszenia dóbr osobistych jednostki samorządu terytorialnego, jaką jest Gmina miała dość bezprecedensowy charakter. A przy braku dotychczasowego dorobku orzecznictwa, kwestia wysokości zasądzonej kwoty była dość otwarta.
W tym postępowaniu zdecydowanie nie chodziło jednak o pieniądze…
Sąd odwoławczy potwierdził bowiem stanowczo, że brak było jakichkolwiek podstaw do sformułowania przez zarząd pozwanego Stowarzyszenia twierdzenia o „utracie zaufania spowodowanej brakiem transparentności i nieetycznych działań” ze strony władz Gminy.
Sąd Apelacyjny zaakcentował również twierdzenia Sądu Okręgowego, że oświadczenie PSKO bezprawnie podważyło zaufanie do lokalnych władz, a także naruszało dobre imię, markę i wiarygodność Gminy Kamień Pomorski, jako osoby prawnej.
Natomiast kategoryczność ocen formułowanych przez pozwanego wskazywała m.in. na to, że publikacja tego oświadczenia miała stanowić uzasadnienie dla wcześniej zamierzonych działań PSKO w postaci zmiany miejsca organizacji Mistrzostw Świata z Kamienia Pomorskiego do Dziwnowa.
Ostatecznie zatem pozwane Stowarzyszenie jest zobowiązane do złożenia Gminie przeprosin w formie pisemnego oświadczenia, a także opublikowania przeprosin na łamach swojej strony internetowej, profilu Stowarzyszenia na portalu Facebook, a także na stronach internetowych szeregu innych portali.
Przeprosiny powinny być wysłane i opublikowane (oczywiście na koszt pozwanego) w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku Sądu Okręgowego, czyli do dnia 19.10.2017 r.
W przypadku uchybienia temu terminowi powodowa Gmina może wszcząć dodatkowe postępowania mające na celu przymuszenie Zarząd PSKO do złożenia przeprosin oraz dokonania publikacji przeprosin w internecie na koszt PSKO.
Z uwagi na charakter tej sprawy nie można jednak wykluczyć dodatkowych pozwów ze strony pokrzywdzonych w sprawie osób fizycznych, tj. Burmistrza Gminy i Prezesa Mariny Kamień Pomorski.
Pozwy te mogą być złożone zarówno przeciwko PSKO jako Stowarzyszeniu, jak i wobec konkretnych osób – członków zarządu PSKO.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ma Pan synaturę sprawy?
Oczywiście – I ACa 323/17.
Jeszcze nie ma jednak pisemnego uzasadnienia, ale myślę że obie strony złożą taki wniosek.
Strona powodowa już to zrobiła 🙂