Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Wrzesień – miesiąc targów i konferencji

Patryk Zbroja16 września 2022Komentarze (0)

Planując jeszcze pod koniec lipca wydarzenia czekające nas w wrześniu, nie spodziewałem się takiego nagromadzenia imprez, targów i konferencji.

Wspomnę tylko najważniejsze:

Fakt. Jak chcesz być obecny i aktywny w trzech branżach jednocześnie, to zaczyna brakować po prostu czasu 🙂

I nie zmieni tego nawet wspólny mianownik dla gospodarki morskiej, wind offshore i jachtingu, którym jest oczywiście „wiatr i woda”.

Na szczęście mamy w kancelarii więcej osób na pokładzie. Daje to dobrą bazę do podziału zadań i szerszego uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach.

I w tych okolicznościach, z uwagi na kolizję terminów podzieliśmy nasz udział na Hamburg i Cannes.

Podsumowanie targów w Hamburgu można łatwo znaleźć na naszej stronie >>> TUTAJ.

A kilka słów o Cannes poniżej 🙂

Cannes Yachting Festival

Cannes Yachting Festival

Muszę się Tobie przyznać, że na francuskim Lazurowym Wybrzeżu bywałem już wcześniej, głównie biorąc udział w regatach (Toulon, Saint-Tropez). Jednak na Cannes Yachting Festival zawitałem po raz pierwszy.

Duża impreza. Uczestnicy i starzy bywalcy zgodnie potwierdzają, że największa w Europie, a organizatorzy twierdzą, że być może nawet na świecie.

W każdym razie, podzielona na dwie duże mariny, wystawa robi spore wrażenie.

W starym porcie (Vieux Port de Cannes) znaleźć można było jachty motorowe niemal wszystkich liczących się europejskich marek. A do tego tzw. super jachty, czyli najbardziej ekskluzywne i największe jednostki motorowe, które potrafią zawrócić w głowie nie jednemu amatorowi jachtingu.

This slideshow requires JavaScript.

W drugiej marinie (Porto Canto) znaleźć można było raj dla żeglarzy. Las masztów. Jedno i dwukadłubowce, ale i cichą przystań znalazło tam również kilka dużych firm motorowych.

This slideshow requires JavaScript.

Marki obecne na Cannes Yachting Festival

Dojazd pomiędzy marinami oczywiście drogą wodną z obowiązkowym podziwianiem panoramy Cannes z jednej strony, a redą z dziesiątkami wielkich jednostek, które nie zmieściły się w środku – z drugiej.

Setki wystawców, najpotężniejsze europejskie firmy, kolorowe dywany (w tym oczywiście ten czerwony) i niezliczona liczba barwnych flag, a do tego tysiące zwiedzających.

W tym – sporo przedstawicieli polskiego przemysłu jachtowego. I to nie tylko przedstawicieli handlowych poszczególnych europejskich i światowych marek (w tym ww. Super Yachtów!). Nie każdy wie, że nasze firmy mają ugruntowaną pozycję i duży udział w światowej produkcji jachtów do 10 m długości.

Wśród żaglowych jednostek nie sposób nie zauważyć katamaranów Sunreef Yachts, Moon Yacht, a także wyróżniającego się architektonicznie dwukadłubowca z Wave Catamarans, który buduje swoje jachty w Szczecinie.

Z typowo polskich marek motorowych widoczne były oczywiście duże caty Sunreef Yachts, uznane Galeon Yachts, a także Delphia Yachts (prezentująca model elektryczny z nowej gamy).

Nie można było też przejść obojętnie obok produkowanych u nas Saxdorów, Axoparów, Beneteau/Jeaneau, Windy, Vanquishów, czy gamy jachtów grupy Hanse.

Z moich festiwalowych obserwacji wynika, że coraz większą popularność zyskują katamarany (zarówno żaglowe, jak i motorowe).

Zauważalna jest też tendencja do zrównoważonego rozwoju i starania o jak najbardziej ekologiczne systemy, również w jachtach motorowych. Stąd napędy elektroniczne i hybrydowe. Przemysł jachtowy widzi potrzebę zmian w tym kierunku.

Szkoda tylko, że napęd motorowy zdecydowanie zaczyna wypierać żagle.

Cóż, takie czasy…

Cannes Yachting Festival

Nie zabrakło prawniczych tematów

Z prawniczych tematów, o których – wbrew pozorom – często dyskutowaliśmy (nie tylko na stoisku zaprzyjaźnionego lidera ubezpieczeń jachtowych – Pantaeniusa) rzucają się w oczy nadal:

 • sprawy transgraniczne – zwłaszcza kwestia wyboru optymalnych rozwiązań podatkowych i pułapek z tym związanych, czyhających niczym podwodne skały na armatorów jachtowych;
 • kwestia bandery jachtu i związanych z nią obowiązków regulacyjnych, w tym procedur rejestracyjnych i późniejszych inspekcji (polska bandera ma tutaj nadal cały czas spory potencjał);
 • zrozumiałe i bezpieczne regulacje dla stron umowy zakupu jachtu, ale także umów dealerskich i dystrybucyjnych (zwłaszcza w wymiarze międzynarodowym).

To znane nam sprawy, z którymi spotykamy się w zawodowej praktyce już od dłuższego czasu.

Jeżeli temat jest dla Ciebie ważny, zerknij proszę w jedną z naszych publikacji >>> TUTAJ.

W czasie targów nawiązałem również kilka nowych międzynarodowych kontaktów ze świata prawniczego. Zaproszono mnie do nowej inicjatywy pod roboczą nazwą European Yachting Lawyers. Ciekawa inicjatywa, zobaczymy jak się rozwinie w najbliższym czasie.

Cannes na pewno warte jest odwiedzin, a być może nawet bliższych relacji. Wrócę tam w przyszłym roku.

A kolejna duża impreza w przemyśle jachtowym to styczniowe targi BOOT Duesseldorf 2023.

 

Patryk Zbroja
adwokat

***

Subiektywne podsumowanie Polboat Yachting Festival

Jak co roku, będąc członkiem wspierającym Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – „Polskie Jachty”, wzięliśmy udział w dniach 21-24.07.2022 r. w Polboat Yachting Festival, organizowanym w gdyńskiej Marinie Yacht Park.

Impreza rośnie z roku na rok, za co szczególne brawa należą się oczywiście organizatorom [czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: