Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

ST3 Offshore – ostatnia aktualizacja w 2019 r.

Patryk Zbroja30 grudnia 20192 komentarze

W ostatnich dniach odbieram sporo telefonów oraz korespondencji mejlowej…

W sumie nie powinienem się dziwić, mamy przecież okres świąteczno-noworoczny. I oprócz tematów merytorycznych związanych z bieżącą obsługą prawną, wymiana ciepłych słów i życzeń jest przecież sprawą jak najbardziej naturalną 🙂

Jednak to co wyróżnia koniec roku 2019, to zdecydowanie ilość pytań dotyczących aktualnego stanu sprawy restrukturyzacji ST3 Offshore.

Cóż…

Jakby odpowiedzieć?

Niewiele się zmieniło od mojej ostatniej symulacji, którą opisałem TUTAJ >>>

Mogę jedynie trochę doprecyzować, że ostatecznie wnioski o pisemne uzasadnienie postanowienia o zatwierdzenie układu zostały złożone przez dwóch wierzycieli: Agencję Rozwoju Przemysłu SA oraz prywatną spółkę.

MSR „Gryfia” SA (sąsiad ST3 Offshore sp. z o.o.) złożyła wniosek o uzasadnienie, nie opłacając go jednak (100 zł). A następnie wniosek ten został wycofany.

Pisemne uzasadnienie zostało przez Sąd restrukturyzacyjny sporządzone w terminie i wysłane w dniu 19.12.2019 r. do obu wnioskodawców, „pozostałych na placu boju”.

Wiemy już, że Agencja Rozwoju Przemysłu SA otrzymała postanowienie wraz z uzasadnieniem w dniu 27.12.2019 r. (a więc w piątek po świętach). Brakuje jeszcze szczegółowej informacji na temat odbioru tego orzeczenia przez drugiego z wierzycieli.

Fakt ten jednak sprawia, że 2-tygodniowy termin do złożenia zażalenia upłynie Agencji Rozwoju Przemysłu w dniu 10.01.2020 r.

W konsekwencji – o ile żaden z wnioskodawców nie skorzysta z zażalenia – do uprawomocnienia się postanowienia Sądu restrukturyzacyjnego dojdzie najszybciej w połowie stycznia 2020 r.

Zgodnie z moją wcześniejszą prognozą, na pewno nie zostanie zatem zachowany termin (31.12.2019 r.) na wykorzystanie środków finansowych złożonych  przez Agencję we wrześniu do depozytu notarialnego celem zabezpieczenia roszczeń wierzycieli i uwiarygodnienia możliwości wykonania układu.

Teoretycznie (jak to mówią komentatorzy sportowi: mamy „matematyczne szanse”) istnieje jeszcze możliwość, że depozyt notarialny zostanie odnowiony w sposób umożliwiający wypłatę środków wierzycielom po uprawomocnieniu się postanowienia o zatwierdzeniu układu.

Do tego potrzebne jest jednak łączne spełnienie dodatkowych warunków:

1) żaden z wnioskodawców nie wniesie zażalenia (w tym 2-tygodniowym terminie) – wystarczy złożenie zażalenia i temat ewentualnej prawomocności orzeczenia zostanie przesunięty o kolejne tygodnie (o ile nie miesiące);

2) Agencja Rozwoju Przemysłu SA podtrzyma deklarowaną tak mocno przed wyborami parlamentarnymi wolę inwestycji w ST3 Offshore i przedłuży możliwość skorzystania z zabezpieczonych środków pieniężnych w kolejnych okresie (po 31.12.2019 r.).

A dla dalszego funkcjonowania spółki ST3 Offshore potrzebne będzie spełnienie kolejnych najpoważniejszych w realizacji warunków, do których zaliczam co najmniej:

3) faktyczną wewnętrzną restrukturyzację przedsiębiorstwa;

4) wyrównanie i stabilizację zatrudnienia (na poziomie 500 osób);

5) odzyskanie wiarygodności kontraktowej oraz uzyskania dodatkowego portfela rentownych zamówień;

6) uzyskanie dofinansowania w okresie przejściowym.

Spełnienie takich założeń jest nadal możliwe (choć podkreślę – bardzo teoretycznie), zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę narodowe plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i możliwy w nich udział takich przedsiębiorstw jak ST3.

Tyle tylko, że Agencja, pomimo upływu jutro wskazanego przez siebie terminu nie tylko nie sygnalizuje w żaden sposób woli przedłużenia zawartej z ST3 Offshore i MARS TFI umowy. Ale wręcz (składając wniosek o pisemne uzasadnienie postanowienia o zatwierdzeniu przyjętego układu) sama skutecznie blokuje jej wykonanie.

W tych okolicznościach trudno u wierzycieli o jakikolwiek optymizm.

Tym bardziej, że brakuje konsekwencji i niełatwo o racjonalne wytłumaczenie takiego sposobu działania Agencji.

Zobaczymy jednak co przyniosą kolejne tygodnie…

Przed nami koniec roku.

Niezależnie od wyniku tej sprawy, dziękuję Tobie, że znajdujesz chwilę tak cennego przecież czasu, aby tutaj zajrzeć i prześledzić moje przemyślenia 🙂

Korzystając z okazji życzę Ci pomyślności, sukcesów i wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku 2020!

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 8 stycznia, 2020 o 14:50

  Dzień dobry Panie Patryku, na wstępie chciałem pogratulować wiedzy na temat sprawy ST3 – robi wrażenie. Chciałem się odnieść do info na temat wniosku o upadłości ST3. Czy sąd teraz przychyli się do wycofania wniosku o restrukturyzacji? Który wniosek jest ważniejszy: restrukturyzacyjny czy upadłościowy?

  Odpowiedz

  Patryk Zbroja 8 stycznia, 2020 o 16:32

  Witaj Michale, na blogu możemy pisać sobie bezpośrednio 🙂 Dziękuję za komentarz. Sąd powinien niezwłocznie rozpoznać najpierw wniosek o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego (w tym sensie jest on ważniejszy). Dopiero po tej czynności można będzie rozpoznać wniosek o ogłoszenie upadłości. Postaram się na dniach napisać zresztą kilka dodatkowych słów na ten temat, bo przyczyny wniosku o ogłoszenie upadłości podawane przez spółkę (powielane przez większość mediów) są co najmniej nieprecyzyjne… pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: