Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Powrót z urlopu a członkostwo w radzie nadzorczej szczecińskiej spółki.

Patryk Zbroja23 sierpnia 2017Komentarze (0)

Na pewno się ze mną zgodzisz, że czas powrotu z urlopu, to na ogół nie jest najłatwiejszy okres w życiu każdego przedsiębiorcy.

Ja dopiero dochodzę do siebie… 🙂

Tym razem, w tym właśnie czasie, spotkało mnie jeszcze inne ciekawe zdarzenie.

A mianowicie – wraz z niektórymi innymi szczecińskimi prawnikami, naznaczonymi czynnym udziałem w niedawnym proteście związanym z ochroną sądownictwa, zostałem na znanym portalu społecznościowym niejako wywołany do tablicy w innej sprawie.

Temat ochrony sądownictwa nie jest bezpośrednim przedmiotem mojego bloga, tym bardziej że wywołuje duże emocje. Nie będę go w tym miejscu jednak rozwijał, choć ostatnie informacje o możliwości naruszenia niezawisłości sędziowskiej są co najmniej niepokojące.

Natomiast zaciekawiła mnie informacja o powołaniu jednego z członków Rady Nadzorczej nowej szczecińskiej spółki pod nazwą Inwestycje Miejskie Stadion.

Oczywiście nie mam na myśli samego celu utworzenia takiej osoby prawnej, która ma wspierać remont wysłużonego stadionu piłkarskiego Pogoni Szczecin (osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy nowego).

Nie chodzi w tym przypadku też o ocenę, czy i w jaki sposób zostały złamane normy etyczne, co sugerują  również  media oraz opozycyjni radni. Nie czuję się do tego uprawniony. Zwłaszcza, że nie znam szczegółów sprawy, a kompetencje do takich rozważań mają przede wszystkim rzecznik dyscyplinarny oraz sąd dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Co zatem przykuło moją uwagę?

Okazuje się, że do rady nadzorczej ww. miejskiej spółki została powołana osoba, która jest już członkiem innej rady nadzorczej innej miejskiej spółki – Żegluga Szczecińska Sp. z o.o.

Na pierwszy rzut oka nie budzi to formalnych wątpliwości.

Tyle tylko, że zgodnie z treścią art. 4 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spośród spółek, w których m.in: udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby udziałów albo akcji.

Nie znam treści umowy spółki Inwestycje Miejskie Stadion (sama spółka nie została chyba jeszcze wpisana do KRS), ale zakładam, co wynika z przekazów medialnych, że jedynym wspólnikiem tej spółki jest również Gmina Miasto Szczecin.

Wydaje się zatem, że ta sama osoba nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej Żeglugi Szczecińskiej sp. z o.o. (100 % udziału Miasta), jak i spółki Inwestycje Miejskie Stadion.

Sprawa wyjaśni się pewnie wystarczająco po powrocie z urlopów… 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: