UWAGA!!! Breaking news!!!
Pojawił się właśnie projekt nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które ma obowiązywać od 4.05.2020 r.
Czy uprawianie jachtingu będzie po majówce swobodniejsze?
Znowu mam wątpliwości…
Czy naprawdę nie można aktów prawnych pisać porządniej, spójnie i językiem bardziej przystępnym dla przeciętnego odbiorcy?!
Pełny tekst projektu wraz z uzasadnieniem znajdziesz TUTAJ >>>
Zapraszam do wymiany argumentów i dyskusji.
Do jutra (1 maja 2020 r. godz. 12.00) możemy składać uwagi i ponownie zamierzam z tego uprawnienia skorzystać!
O ile pojawił się zapis umożliwiający korzystanie z przystani jachtowych (choć w ograniczonym zakresie, to jednak – § 10 ust. 1 pkt 2 lit. b projektu), to kwestią budzącą wątpliwości jest zapis o ograniczeniu użytkowników jednostek pływających do „2 osób” (§ 10 ust. 1 pkt 2 lit. b tiret 4 projektu).
Zapis ten brzmi tak, że dozwolona jest działalność sportowa i rekreacyjna w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (PKD dział 93.0, grupa 93.29.Z) prowadzonej:
- przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych, przy czym z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) może korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, z wyłączeniem obsługi tej infrastruktury oraz osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie.
Wydaje się na wstępie, że będzie można używać sprzętu wodnego już nie tylko z osobami najbliższymi.
Nie jest natomiast jasne, delikatnie pisząc, czy będzie można korzystać z jachtingu z osobami najbliższymi i dodatkowo osobą trzecią (która np. posiada uprawnienia do nawigacji przez co jej obecność jej uzasadniona), czyli łącznie na pokładzie łodzi będą więcej niż 2 osoby.
I co oznacza zapis „z wyłączeniem obsługi infrastruktury”?
Czy będzie można korzystać z tego sprzęt w 2 osoby oraz z obsługą infrastruktury oraz osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie?
Nie do końca można zrozumieć intencje autorów tego zapisu…
Kolejna kwestia to ograniczenie liczby użytkowników jednostek pływających bez względu na rozmiar tych jednostek. O ile 2 osoby na kajaku, łódce (no chyba że to „łódka Bols”), rowerku wodnym, małej motorówce, czy skuterze wodnych, to liczba racjonalna. Tak jednak, jeżeli mamy do dyspozycji 30 lub 40 -stopową jednostkę to wydaje się, że można z niej korzystać bezpiecznie i swobodnie w więcej osób.
Na marginesie, trzeba zwrócić uwagę na niezgodność treści § 10 ust. 1 pkt 2 (możliwość spotkań, w tym korzystania ze sprzętu) z treścią § 15 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 (zakaz spotkań z wyjątkami, bez uwzględnienia wyłączeń z § 10 ust. 1 pkt 2).
Zaproponowałbym następujące zmiany:
§ 10 ust. 1 pkt 2 tiret 4 projektu:
„– przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych; przy czym z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) może korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, a także obsługa sprzętu oraz osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie; w przypadku większych jednostek (w tym jachtów żaglowych i motorowych) mogą z nich korzystać osoby w liczbie nie większej niż 1 osoba na 2 metry długości jednostki,„
§ 15 ust. 2 projektu:
„2. Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz do czynności i działalności, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 2.„
Co Wy na to?
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panowie i panie jest możliwość płyniecia nawet w 4 os o ile 2 osoby będą posiadały uprawnienia i będą wpisane w wynajem jachtu. Ja to tak rozumiem.
Tak można jeszcze było interpretować projekt Rozporządzenia. Niestety ostateczna treść § 8 ust. 1 pkt 2 lit. b tiret 4 brzmi nieco inaczej. Większe pole manewru może dawać interpretacja pojęcia „osoby zamieszkujące lub gospodarujące razem” oraz treść § 14 ust. 2. Pozdrawiam
Szukam wyjścia do corocznych męskich pływań.
Zabrzmiało że może można przynajmniej tak to zinterpretowałem.
2os jako obsługa i 2 jako pływające, razem czterech obcych i było by wspaniałe.
Pozdrawiam ahoj