Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Tarcza Antykryzysowa – podstawowe instrumenty dla przedsiębiorców.

Patryk Zbroja03 kwietnia 2020Komentarze (0)

Zaledwie dwa dni minęły od Prima Aprilis, a temat ostatecznej wersji tzw. Tarczy Antykryzysowej nadal nie znika z czołówek mediów. No może akurat dzisiaj przyćmiony zostanie nie tyle samym koronawirusem, ale przede wszystkim planem roszad w polskiej polityce.

Przypomnę tylko Tobie, że najpierw rząd wniósł swój projekt (i było o nim głośno), potem Sejm 27.03.2020 r. uchwalił pakiet ustaw w oparciu o ten projekt (zmieniając go nieco i znów o nim było głośno), dalej Senat w dniu 30.03.2020 r. wprowadził około 100 zmian do projektu sejmowego (zmieniając go m.in. mocno na korzyść przedsiębiorców, było o tym również głośno), a następnie w dniu 31.03.2020 r. Sejm odrzucił większość poprawek Senatu i uchwalił ostateczną wersję (zmieniając ją również w wielu miejscach – i ponownie było głośno).

Ostatecznie „Tarcza” została podpisana przez p. Prezydenta w nocy 31.03.2020 r. no i w znakomitej części weszła w życie 1.04.2020 r.

Tyle, że wielu dziennikarzy i komentatorów zaczęło się już gubić, jakie ostateczne rozwiązania zostały przegłosowane – o samych zainteresowanych, czyli pracownikach i przedsiębiorcach, nie wspominając.

Efekt takiego trybu procedowania był taki, że od 1.04.2020 r. niemal nikt nie mógł się dodzwonić na infolinię czy to ZUS, czy to US, czy to Urzędu Pracy.

Komunikaty typu „jesteś 671 w kolejce oczekujących” brzmiały dość primaaprilisowo… 🙂

W każdym razie trzeba przyznać, lektura „Tarczy” nie jest wcale łatwa nawet dla wyspecjalizowanego w obsłudze przedsiębiorców prawnika…

Ustawa była pisana po prostu na ostatnią chwilę i „na kolanie”.

Wraz z zespołem prowadzonej przeze mnie kancelarii od piątku 27.03. śledziliśmy te wydarzenia i sporządziliśmy dwa opracowania. Jedno wg stanu na sobotę (28.03.2020 r.), czyli po uchwaleniu pierwszej wersji przez Sejm. A drugie wg stanu ostatecznego, czyli na dzień wejścia w życie – 1.04.2020 r.

Instrumentów i poszczególnych spraw objętych tym pakietem ustaw jest sporo. Miały one przecież na celu przede wszystkim wsparcie gospodarki, w tym pracowników i przedsiębiorców.

Staraliśmy się je opisać jak najbardziej przystępnie.

Jeżeli masz ochotę, zapraszam do lektury całości TUTAJ >>>

Niestety wiele zapisów nadal budzi wątpliwości i kłopotów interpretacyjnych.

Dużo zależeć będzie również od praktyki działania organów administracji publicznej (ZUS, Urzędy Skarbowe, Urzędy Pracy, urzędy starostów), czy też nawet kształtu rozwiązań informatycznych i wydolności serwerów (wnioski w zakresie każdego z instrumentów będą wnoszone przede wszystkim zdalnie).

Zobaczymy…

Najbliższe miesiące to będzie bardzo trudny i wymagający okres w każdej firmie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: