Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Ograniczenia w rozporządzaniu gruntami w portach.

Patryk Zbroja15 marca 2017Komentarze (0)

Przy okazji dzisiejszych czynności notarialnych (zakładaliśmy kolejną spółkę komandytową ze spółką z o.o. jako komplementariuszem), wymieniliśmy z notariuszem kilka zdań na temat aktualnej praktyki rozporządzania gruntami w portach morskich.

Nie każdy wie, ale gospodarka takimi gruntami jest mocno ograniczona.

Jeżeli chciałbyś nabyć prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, który stanowi własność Skarbu Państwa, Gminy albo np. Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście, to będziesz potrzebował zgody ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.

Zgoda jest udzielana w drodze decyzji administracyjnej.

To jednak nie wszystko…

Okazuje się, że takiej zgody wymaga również oddanie w użytkowanie, dzierżawę, najem albo na podstawie innej umowy uprawniającej do korzystania lub pobierania pożytków przez okres powyżej 10 lat.

Takie obostrzenie, pomimo wątpliwości językowych, dotyczy to również np. ustanowienia służebności (która polega przecież na możliwości korzystania w określonym zakresie z tzw. nieruchomości obciążonej przez każdoczesnego właściciela nieruchomości władnącej).

Oznacza to, że np. do skutecznego zawarcia umowy przenoszącej własność lub ustanowienia służebności gruntowej na terenie portu morskiego zawsze będzie potrzebował dodatkowo ostatecznej decyzji (aktualnie – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej).

Świadomość takiego warunku jest niezbędna, bo uzyskanie decyzji – zgodnie z procedurą administracyjną – może trochę potrwać i często skutecznie przedłuża np. cały proces inwestycyjny lub zmiany właścicielskie.

Jeżeli planujesz zatem funkcjonowanie na terenach portów i przystaniach morskich, pamiętaj o koniecznych decyzjach ministra 🙂

Pozdrawiam Ciebie serdecznie, w ten już wiosenny dzień…

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (91) 488 44 22e-mail: kancelaria@zbrojaadwokaci.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja z siedzibą w Szczecinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@zbrojaadwokaci.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: