Jak uprawiać żeglarstwo od 30 maja 2020 r.?
Okazuje się, że w piątek doszło do bardzo istotnej zmiany w treści Rozporządzenia.
Przypomnę, że w czwartek pojawił się projekt nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pisałem o tym TUTAJ >>>
Sygnalizowałem, że istotny dla yachtingu będzie tym razem § 6 ust. 9 pkt 2 i 4 projektu Rozporządzenia:
9. Do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby:
2) w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób), uczestniczyło nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności;
4) działalność rozrywkowa i rekreacyjna odbywała się z ograniczeniem do nie więcej niż 150 uczestników, z wyjątkiem wskazanej w ust. 1.
Wykładnia językowa tych zapisów przewiduje:
- możliwość korzystania z marin lub przystani żeglarskich, a także udział w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wykorzystaniem infrastruktury do sportów wodnych – bez ograniczenia co do maksymalnej liczby osób (czyli np. regaty żeglarskie, udział w treningu na lądzie i na wodzie);
- możliwość prowadzenia i brania udziału w działalności rozrywkowej i rekreacyjnej z wykorzystaniem infrastruktury do sportów wodnych z ograniczenie do nie więcej niż 150 uczestników (np. koncert szantowy, trening amatorski lub organizacja rekreacyjnych zajęć żeglarskich);
Treść projektu Rozporządzenia nie przewidywała jednak ponownie żadnego wyraźnego określenia maksymalnej (lub braku ograniczeń) ilości osób na pokładzie jednostki pływającej.
Wątpliwości nadal musiała budzić projektowana treść § 15 Rozporządzenia (luzowanie zakazu zgromadzeń).
§ 15 ust. 8 projektu mówił tak:
8. Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań:
1) danej osoby z jej osobami najbliższymi w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128 oraz z 2020 r. poz. 568) lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu;
2) 2 osób;
3) 150 osób – w przypadku przyjęć ślubnych, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych – od dnia 6 czerwca 2020 r.„
Ale w czasie konsultacji społecznych zdarzyło się coś niezwykłego…
Ostateczna treść Rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw zmieniła istotnie ten zapis.
Zwróć uwagę na nowy § 15 ust. 9 Rozporządzenia:
„Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 150 osób. Przyjęcia ślubne, konsolacje lub przyjęcia komunijne, a także inne przyjęcia okolicznościowe mogą być organizowane – od dnia 6 czerwca 2020 r.; obowiązku, o którym mowa w § 18 ust. 1, nie stosuje się”.
Nie będę oceniał trafności takiego zapisu pod kątem skuteczności ograniczania negatywnych ryzyk związanych z COVID 19.
Niemniej, mamy w tym miejscu wyraźne uwolnienie liczby osób (spotkania niezależnie od ich rodzaju) do 150.
To sprawia, że przy braku jakichkolwiek innych obostrzeń (zwłaszcza uwzględniając treść ww. § 6 ust. 9 pkt 2 i 4 Rozporządzenia) możemy korzystać nie tylko z infrastruktury do uprawiania sportów wodnych (bez ograniczeń co do ilości osób), ale i ze sprzętu (tutaj ograniczenie jest – choć dość abstrakcyjne – do 150 osób).
Takie zapisy sprawiają, że w praktyce od 30 maja nie ma ograniczeń co do ilości osób na pokładzie (oczywiście oprócz ilości osób dopuszczalnych z uwagi na zasady bezpieczeństwa) zarówno w czasie prywatnych, indywidualnych rejsów, treningów, czarterów, szkoleń, jak i imprez regatowych.
Czyli możemy żeglować, np. tak:
Warto też w tym miejscu przypomnieć (nieco zmienione, np. istnieje już oficjalnie możliwość korzystania na przystaniach żeglarskich z sanitariatów) dodatkowe obowiązki podmiotów uprawnionych do udostępnienia obiektu oraz organizatorów wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych.
Należą do nich:
weryfikacja liczby osób uczestniczących wzajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego,
- dezynfekcja szatni i węzłów sanitarnych,
- zapewnienie osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektusportowego lub sprzętu sportowego środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
- dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
- zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczenie kontaktu pomiędzy tymi osobami.
Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.
Natomiast w przypadku uprawiania sportów wodnych zarówno na terenie infrastruktury (przystani jachtowej), jak i na samym sprzęcie, nie ma już obowiązku zakrywania twarzy.
Podsumowując, zniesienie limitu osób w zakresie spotkań to chyba niespodziewana aktualizacja, ale w oczekiwanym – jak się wydaje – przez branżę jachtingu i przemysłu jachtowego kierunku.
Brakuje na pewno jeszcze otwarcia granicy (co być może nastąpi w połowie czerwca), zwłaszcza tej morskiej 🙂
No i będzie szansa na ratowanie II części sezonu 2020.
Trzeba jednak nadal pamiętać o konieczności zachowania wszystkich pozostałych zasad sanitarnych.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }