Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Uprawianie żeglarstwa od 18.05.2020 r.

Patryk Zbroja17 maja 2020Komentarze (0)

Miłośnicy jachtingu z dużymi nadziejami czekali na kolejne Rozporządzenie luzujące ograniczenia w zakresie uprawiania sportów wodnych.

Osobiście rozpocząłem sezon wczoraj, żeglując rekreacyjnie w przepisowe 2 osoby na Jeziorze Dąbie w Szczecinie. Pogoda była znakomita, chłodno, ale sporo słońca i wietrznie (wiatr W-SW, 14-25 knotów), czyli moje ulubione warunki 🙂

No, ale do rzeczy.

W ostatnim tygodniu w mediach pojawiły się sygnały o możliwości prowadzenia szkoleń i egzaminów z możliwością żeglugi (zgodnie z rekomendacją Polskiego Związku Żeglarskiego i Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego) nawet 4 osób na pokładzie jednej jednostki, tj. 3 kursantów + 1 instruktor (choć w Rozporządzeniu obowiązującym od 4.05.2020 r. nadal była mowa o ogólnym zakazie spotkań i jedynie o 2 osobach na pokładzie, chyba że żeglować miały osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie)

Ba, w ramach dalszego „odmrażania”, spotkać można też oficjalne grafiki jednego z Ministerstw dotyczące szerszego korzystania ze sportów wodnych z liczbą osób na pokładzie zgodną z dokumentacją jednostki pływającej (przykład to: wioślarska 8 ze sternikiem, 6 osób na jachcie motorowym, czy duża jednostka czarterowa na 8 lub 10 osób, zgodnie z kartą bezpieczeństwa).

 

A samo Ministerstwo utwierdza nas w przekonaniu, odpowiadając na pytania w taki sposób:

    1. Czy można pływać na jachcie 6 osobowym w grupie 6 osób, które nie są ze sobą spokrewnione?

W tej chwili nie ma limitu osób pływających na danej jednostce, natomiast liczba osób nie może przekraczać liczby osób dopuszczonej na danej jednostce pływającej.

    1. Czy zniesienie ograniczenia w sportach wodnych dotyczy tylko rekreacji czy także działalności zorganizowanej klubów sportowych?

Zniesienie limitu osób korzystających ze sportów wodnych i motorowodnych dotyczy zarówno rekreacji, jak i działalności klubów sportowych np. zorganizowanych zajęć sportowych. Na danej jednostce może przebywać tyle osób, ile wynosi dopuszczalna liczba (zgodna ze specyfikacją jednostki pływającej). Jednocześnie należy przestrzegać zasad dystansowania społecznego oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w marinach, na przystaniach itp.

Również z niecierpliwością od kilku dni czekałem na projekt Rozporządzenia, ale tym razem się nie doczekałem.

Nie widziałem nigdzie projektu, nie widziałem też możliwości społecznych konsultacji.

Rozporządzenie (tym razem już bez konsultacji) ukazało się tradycyjnie na ostatnią chwilę i zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw wczoraj (poz. 878).

Znajdziesz je TUTAJ >>>

W przerwie pomiędzy położeniem kolejnej warstwy farby w odświeżanej (po gospodarsku) łazience zapoznałem się się z treścią nowego prawa, no i…

ręce mi opadły 🙁

***

Pamiętasz pewnie, że od 4.05.2020 r. obowiązywał zapis:

§ 8 ust. 1 pkt 2 lit. b tiret 4 Rozporządzenia, który wyłączał ogólny zakaz prowadzenia działalności m.in. wobec:

działalności sportowej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjnej w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), prowadzonej przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji, przy czym z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie“.

Umożliwiał on zatem funkcjonowanie przystani jachtowych oraz wprost (niezależnie od wątpliwości interpretacyjnych) dopuszczał możliwość korzystania z jednego sprzętu zgodnie z „regułą 2 osób”.

Już wtedy zwracałem uwagę, że taki zapis powinien mieć swoją konsekwencję poprzez wyraźne wyłączenie tych 2 osób z zakazu spotkań (niezależnie od ich rodzaju), o którym mowa było w § 13 ust. 1 Rozporządzenia.

Jak to wygląda aktualnie?

Niestety, jeszcze gorzej…

Rozporządzenie z 16.05.2020 r. po prostu w tym samym § 8 ust. 1 pkt 2 lit. b tiretwyłącza ponownie ogólny zakaz prowadzenia działalności m.in. wobec:

działalności sportowej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjnej w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), prowadzonej przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji”.

Niby podobnie, ale nie ma jak widać reguły 2 osób.

Czy to sprawia, że uprawiając sporty wodne można korzystać ze sprzętu w sposób nieograniczony co do liczby osób?

Gdyby autor Rozporządzenia wyraźnie tak napisał (np. poprzez dodanie wprost, że:

„liczba osób korzystającej ze sprzętu wodnego nie może przekraczać liczby osób dopuszczonej na danej jednostce pływającej”), 

to można byłoby tak uznać.

Problem znów w tym, że pozostał § 13 ust. 1 Rozporządzenia, który nadal zakazuje: organizowania zgromadzeń oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi. Nowością jest dodanie w tym miejscu możliwości spotkań do 2 osób (np. randka albo spotkanie z przyjacielem przy piwie, albo w celu wspólnego pożeglowania).

W treści Rozporządzenia nie ma również regulacji wprost odnoszącej się do możliwości szkoleń i egzaminów, a także dotyczącej ilości osób na pokładzie jednostki pływającej w czasie ich prowadzenia.

Dodano jednak jeden zapis (§ 13 ust. 2 in fine Rozporządzenia), który ogranicza zakaz zgromadzeń lub spotkań dodatkowo w przypadkach związanych z „organizacją i przeprowadzaniem egzaminów określonych w przepisach odrębnych„.

Nie za bardzo jednak wiadomo, o jakie egzaminy chodzi i jakie przepisy odrębne, które mają je określać.

Wyjątek nie dotyczy jednak na pewno prowadzenia szkoleń żeglarskich i motorowodnych.

***

Spójna wykładnia tych zapisów niestety nie potwierdza tego, o czym pisze Ministerstwo Sportu.

W mojej ocenie z aktualnego Rozporządzenia, obowiązującego od 18.05.2020 r., nie wynika możliwość żeglowania w liczbie większej niż 2 (chyba że żeglujemy z osobami najbliższymi).

Zwróć również uwagę, że wykładnia Ministerstwa nie może być uznana jako oficjalne stanowisko autora Rozporządzenia (jako tzw. wykładnia autentyczna). Autorem Rozporządzenia jest Rada Ministrów, a nie Minister Sportu. Przede wszystkim jednak treść Rozporządzenia jest po prostu niezgodna z tym, na co wskazuje Ministerstwo. I nie będzie wykluczać mniej korzystnego dla Ciebie stanowiska innych organów państwa. Pamiętaj o tym!

Dobra strona tej sytuacji jest taka, że w przypadku ewentualnego sporu o nałożenie mandatu, czy kary administracyjnej większość wątpliwości (nie tylko tych o charakterze konstytucyjnym), moim zdaniem powinna być przez Sądy rozwiązywana na Twoją korzyść 🙂

Pamiętaj jednak, co powtarzam też konsekwentnie, że nie walczymy tutaj z nierzetelnymi i nieprzemyślanymi przepisami, ale przede wszystkim z epidemią COVID-19.

Zachowaj jednak zawsze umiar i rozsądek w korzystaniu ze swoich uprawnień.

***

W każdym razie, pisząc delikatnie, treść Rozporządzenia na pewno nie pomaga rozwiewać prawnych wątpliwości w sprawie uprawiania żeglarstwa od 18.05.2020 r.

A dosadniej – mamy do czynienia po prostu z kolejnym nieprofesjonalnie przygotowanym aktem prawnym.

Jeżeli chciałbyś lub chciałabyś poznać nieco więcej szczegółów zapraszam do bardziej szczegółowego (jeszcze ciepłego) eBooka pt. „Uprawianie jachtingu w czasie epidemii. Stan prawny na 18.05.2020 r.

Szczegóły znajdziesz też TUTAJ >>>

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: