Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Nowe Prawo Wodne, podatek denny i Marine Industry Forum

Patryk Zbroja02 marca 20182 komentarze

Pewnie już wiesz, że w dniu 1.01.2018 r. weszło w życie nowe Prawo wodne.

Obowiązek dostosowania regulacji prawnych dotyczących gospodarki wodnej pojawił się już w momencie przystąpienia Polski do UE w 2004 r., a wynikał z obowiązującej w tej mierze Dyrektywy o nr 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23.10.2000 r.

Dyrektywa ustanawia ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, wskazując m.in. na potrzebę uwzględnienia zasady zwrotu kosztów usług wodnych, z włączeniem kosztów ekologicznych i materiałowych, uwzględniając analizę ekonomiczną oraz w szczególności zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”.

Dotychczasowe polskie przepisy wymagały zatem gruntownej nowelizacji.

Pełną treść nowego Prawa wodnego możesz znaleźć TUTAJ.

Sam akt prawny jest dość obszerny. Zawiera 574 artykuły (nie licząc rozporządzeń wykonawczych) przez które – co trzeba przyznać – nie łatwo przebrnąć nawet prawnikowi 😉

Prawo wodne w istotny sposób zmienia dotychczasową strukturę organów administracji państwowej odpowiedzialnych za tzw. gospodarkę wodną. Powstaje m.in. całkowicie nowy podmiot „Wody Polskie” (coś na kształt “Lasów Państwowych”), no i większość kompetencji i zadań zostaje przydzielonych jednostkom organizacyjnym i organom właśnie w strukturze tego podmiotu.

Zmienia się również szereg przepisów związanych z zasadami gospodarowania wodami oraz ich reglamentacja.

Wprowadzone zostają również nowe stawki i nowe rodzaje opłat. Co prawda Dyrektywa z 23.10.2000 r. nie nakazywała wprowadzenia zasady odpłatności za wodę. Jednak w przypadku polskiego ustawodawcy, wyszedł on z założenia, że dotychczasowe uregulowania nie zapewniają wystarczającego poziomu przeznaczania środków publicznych na utrzymanie wód, jak również na nowe inwestycje w gospodarce wodnej.  No i niestety zapewne z uwagi na niezbyt pewną sytuację finansów publicznych ustawodawca uznał, że konieczne jest m.in. ustanowienie powszechnej odpłatności za użytkowanie gruntów pokrytych wodami (i w ramach tej zasady powstał obowiązek uiszczenia podatku dennego).

Jakie znaczenie nowe Prawo wodne, w tym podatek denny może mieć dla polskiego jachtingu?

Próbowałem z tym pytaniem zmierzyć się ostatnio na łamach ostatniego numeru “W Ślizgu”, gdzie na str. 62-65 możesz znaleźć moją publikację.

Podzielę się też swoimi przemyśleniami bezpośrednio podczas nadchodzących targów Wiatr i Woda w Warszawie w czasie branżowego panelu Marine Industry Forum (w piątek 10.03.2018 r. po godz. 13.00).

Oczywiście zapraszam Ciebie na to wydarzenie!

Spróbujmy razem podyskutować o podatku dennym i o tematach istotnych dla przemysłu jachtowego w Polsce 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (91) 488 44 22e-mail: kancelaria@zbrojaadwokaci.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Tazbir 30 marca, 2018 o 08:02

Dzień dobry.
Przeczytałem z wielką uwagą Pański artykuł dotyczący min.opłat za zajęcie ziemi pokrytej wodą w celu prowadzenia np.przystani jachtowej.
Tak się składa że jestem właścicielem portu jachtowego Tazbirowo k.Bydgoszczy.
W Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł o naliczeniu horendalnie wyokich opłat dla kilku podmiotów prowadzących min.kąpielisko przez regionalnego dyr.Wód Polskich o/Białystok.
Dlatego pozwalam sobie prosić pana Mecenasa o komentarz do tej sprawy.
Pozdrawiam
Michał Tazbir

Odpowiedz

Patryk Zbroja 30 marca, 2018 o 12:26

Dziękuję za komentarz. Postaram się zająć tematem niezwłocznie w okresie poświątecznym.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja z siedzibą w Szczecinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@zbrojaadwokaci.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: