Patryk Zbroja

adwokat

Kancelarię adwokacką prowadzi w Szczecinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, w tym związanym z prawem morskim.
[Więcej >>>]

eBook

Hipoteka morska – co to jest?

Patryk Zbroja17 września 2018Komentarze (1)

Pogoda za oknem jeszcze nie zbyt jesienna. Sprzyja odpoczynkowi nad wodą 🙂

Płynąłem ostatnio – tym razem dość przypadkowo – statkiem białej floty, gdzie spotkałem znajomego, który nie patrząc na weekendowy czas i rodzinny wypoczynek, musiał zadać „tylko jedno pytanie”…

Wyjątkowo nie chodziło o brzydki słowo na „K…” (czyli o Konstytucję RP, o której coraz głośniej), ale o tzw. wpis na hipotekę, i to „hipotekę statku” 🙂

Niby każdy instynktownie czuje, co to jest hipoteka.

Zdefiniować można ją chyba tak:

Ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed właścicielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Oczywiście w przypadku wpisu, nie mówimy o „wpisie na hipotekę”, a o „wpisie hipoteki do księgi wieczystej”.

Z hipoteką morską jest dość podobnie, choć definiowana jest jako „zastaw na statku”, który jest wpisany do rejestru okrętowego.

O wpisie i wykreśleniu statku z odpowiedniego rejestru, możesz poczytać TUTAJ >>>.

Do powstania hipoteki morskiej konieczny jest zatem na pewno wpis do rejestru okrętowego. A stosuje się do niej odpowiednio przepisy o „zwykłej” hipotece.  I to pomimo tego, że hipoteka morska jest w istocie zastawem – przedmiotem zabezpieczenia jest tutaj bowiem nie nieruchomość, a rzecz ruchoma tj. statek wpisany do rejestru.

Jeżeli zaciekawił Ciebie temat hipoteki morskiej, zapraszam do lektury kolejnej publikacji pt. „Procedura ustanowienia i wykreślenia hipoteki morskiej na statku„.

Do tego samej publikacji zachęciłem dzisiaj również i mojego znajomego ze statku białej floty 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Kazimierz 31 maja, 2021 o 14:02

    Czyli wpis hipoteki jest możliwy, gdy statek jest wpisany do polskiego rejestru statków. Co zatem w sytuacji, gdy dłużnikiem jest polski przedsiębiorca, którego statek wpisany jest do rejestru statków innego państwa? Można by wówczas również ustanowić taką hipotekę?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Patryk Zbroja w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: